Jak wybrać najlepsze filtry do masek antysmogowych

Czy kiedykolwiek Twoja twarz była obolała? Może to przez wiatr, który właśnie wyje na zewnątrz, a może dlatego, że spędzasz więcej czasu w pomieszczeniach, gdzie jakość powietrza jest bardziej jednolita i mniej prawdopodobne, że wywoła podrażnienia. Smog, znany również jako zamglenie miejskie, jest spowodowany przez emisje z silników i zanieczyszczenia w atmosferze. Może być szczególnie szkodliwy w miastach, gdzie elektrownie na paliwo stałe, przemysł i spaliny samochodowe występują jednocześnie. Aby z nim walczyć, możesz zainwestować w maskę antysmogową – maskę, która filtruje cząsteczki smogu. Najlepszy filtr do maski antysmogowej powinien być łatwy w użyciu i czyszczeniu, niezbyt restrykcyjny i wygodny w noszeniu. Mając to na uwadze przyjrzyjmy się dokładnie temu, co należy wiedzieć przed wyborem odpowiedniego filtra do maski.

Co to jest maska antysmogowa?

Maska antysmogowa to maska na twarz, która filtruje zanieczyszczenia powodujące smog. Są one szczególnie przydatne w miastach, które mają wysokie stężenie emisji, takich jak Pekin, Delhi i Seul. Na przykład, można nosić maskę antysmogową podczas powrotu do domu po długim dniu pracy, kiedy smog sprawił, że aktywność na świeżym powietrzu stała się nieprzyjemna. Można ją również założyć podczas podróży do obszaru zagrożonego smogiem, kiedy poziom smogu jest najwyższy w wielu rejonach kraju. Maski antysmogowe mają filtr, który zatrzymuje cząstki takie jak siarka i dwutlenek azotu. To sprawia, że organizm ludzki łatwiej je eliminuje z ciała, a także zmniejsza podrażnienia przez nie wywołane.

Różne rodzaje filtrów do maski antysmogowej

Można spotkać maski antysmogowe, które występują z jednym rodzajem filtrów. Najczęściej spotykanym typem są filtry z węgla aktywnego. Adsorbują one i zatrzymują zanieczyszczenia, a bakterie rozkładają je, produkując dwutlenek węgla i wodę. Chociaż te maski są skuteczne, mają tendencję do być nieporęczne i niewygodne do noszenia przez cały dzień. Inne rodzaje filtrów do masek antysmogowych to impregnowane srebrem i syntetyczne tkaniny. Ten pierwszy jest skuteczny w walce z zanieczyszczeniami, ale nie jest zbyt skuteczny w usuwaniu bakterii. Ten drugi nie ma wpływu na zanieczyszczenia i jest tani i łatwy do wymiany, ale nie jest tak skuteczny w adsorbowaniu bakterii, więc ma tendencję do wytwarzania więcej wody niż dwutlenku węgla.

filtry do masek

Jak wybrać najlepszy filtr do maski antysmogowej?

Możesz się zastanawiać, jaki typ filtra jest najlepszy dla maski antysmogowej. Podczas gdy niektóre filtry do masek są lepsze w pochłanianiu jednego rodzaju zanieczyszczeń, większość jest skuteczna wobec obu. Dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który jest wygodny do noszenia. Aby upewnić się, że filtr jest skuteczny, przetestuj go pod kątem stężenia cząsteczek smogu w Twojej okolicy. Możesz również przetestować go pod kątem poziomu smogu, do którego usuwania przeznaczona jest Twoja maska. W tym celu zapisz, ile smogu jest obecne w Twoim mieście, gdy nosisz maskę. Maska powinna odfiltrować co najmniej połowę toksyn. Aby mieć pewność, że wybierasz najlepszy filtr do maski, upewnij się, że ma on najwyższy poziom ochrony.