Orteza jest stabilizatorem, który ma na celu stabilizację układu szkieletowo – mięśniowego, odciążenie i unieruchomienie chorego stawu. Orteza pomaga skorygować niewłaściwą pozycję ciała. Stosuje się ją zamiast gipsu, ponieważ jest ona o wiele lżejsza i praktyczniejsza w czasie noszenia. Ortezy mają różne rozmiary, także można je dobrać idealnie do rozmiaru kończyny. Zapewniają także odpowiednią cyrkulację powietrza.
Kiedy stosuje się ortezy?
Ortezy stosuje się w takich wypadkach jak: urazy, kontuzje, przeciążenia, przy zwyrodnieniach stawu skokowego, urazach ścięgna Achillesa, w przypadku łokcia tenisisty, golfisty, oraz w zespołach cieśni nadgarstka. Stabilizatory te, w tym także orteza barku, wykorzystywana jest podczas uprawiania sportu, pracy fizycznej.
Przy wyborze ortezy trzeba zwrócić także uwagę na jej odpowiedni rodzaj i rozmiar. Mogą one być elastyczne, sztywne, półsztywne. Właściwy wybór przyspieszy regenerację, będzie także chronić przed ponownymi urazami, dlatego trzeba to skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.
Najlepiej wybrać idealną ortezę, dlatego warto zajrzeć tutaj, gdzie jest duży wybór i szybka wysyłka.
Orteza barku – jej podstawowe funkcje
Ortezę barku używa się w przypadku, kiedy dojdzie do udaru bądź urazu ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego, a to prowadzić może do niedowładu barku. Pojawia się ból i ograniczone ruchy stawu ramiennego. Stabilizator barku naprawia ustawienia głowy kości ramiennej wobec panewki stawowej, a dodatkowo unieruchamia go w prawidłowej pozycji. Dzięki temu osoba chora odczuwa ulgę, ból mija i pacjent odzyskuje prawidłową postawę ciała.