Nasze kolana pełnią bardzo ważną funkcję. Są największymi stawami w naszym ciele, mają bardzo skomplikowaną budowę oraz poddawane są dużym obciążeniom. Ich zadaniem jest utrzymanie masy naszego ciała i jednocześnie zapewnienie znacznej ruchomości. Z tego powodu urazy stawów kolanowych nie należą do rzadkości wśród sportowców, ale również wśród osób mających ze sportem niewiele wspólnego. Najczęstszą kontuzją kolana jest jego zwichnięcie. Bardzo dobrym sposobem na poprawę warunków do regeneracji jest zastosowanie stabilizatorów.
Stabilizator kolana – zastosowanie
Aby niezwykle skomplikowany aparat więzadłowy kolana miał szansę się odpowiednio zregenerować, niezbędne jest odciążenie kolan, ich stabilizacja i zmniejszenie ruchomości. Zapewni to prawidłowo dobrana orteza kolana. Zakupów tego typu najlepiej dokonywać w profesjonalnych sklepach medycznych. Produkty, z którymi możemy się tam spotkać różnią się stopniem usztywnienia, który uzależniony jest od zaawansowania problemu.
Ortezy elastyczne – są wykonane z miękkich materiałów, w niewielkim stopniu ograniczają ruchomość kolan, zapewniają ochronę przed zimnem. Ich zastosowanie ogranicza się do niewielkich urazów oraz profilaktyki.
Ortezy sztywne – przy wielu urazach z powodzeniem mogą zastąpić gips. Znacznie ograniczają zakres ruchu, ale nie eliminują go całkowicie, wykonane są z twardych materiałów. Stosowane są przy poważniejszych urazach.
Jak wybrać odpowiednią ortezę?
Najlepiej, aby nasz problem skonsultować ze specjalistą – ortopedą lub fizjoterapeutą. W ten sposób możemy liczyć na fachową pomoc i wskazanie produktu, którego potrzebujemy. Bardzo istotne jest, aby idealnie dopasować rozmiar stabilizatora do naszego kolana. Jeśli będzie zbyt duży, wówczas nawet najwyższej jakości produkt nie będzie prawidłowo spełniał swojego zadania.
Więcej o stawie kolanowym do poczytania na: