Ciśnieniomierz jak sama nazwa mówi, odpowiada za kontrolę prawidłowego ciśnienia. Szczególnie przydatny może okazać się dla osoby, która zmaga się ze zbyt niskim ciśnieniem lub zbyt wysokim. W obu przypadkach powinna odbywać się ciągła kontrola tego stanu rzeczy. Pozwoli, to na prowadzenie zdecydowanie lepszego i zdrowszego trybu życia. Unormowane ciśnienie tętnicze jest kluczem do lepszego samopoczucia danej osoby.
Ciśnieniomierz – niezwykle przydatne urządzenie
Przyrządem do mierzenia ciśnienia jest oczywiście ciśnieniomierz. Lekarze w swoich gabinetach wykorzystują funkcję osłuchową. Jednak w warunkach domowych często nie jest to możliwe. Najpopularniejszym sprzętem przeznaczonym do tego jest oczywiście ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy. W starszych modelach do uzyskania prawidłowego ciśnienia konieczne było napompowanie pierwotnie powietrza specjalnie przeznaczoną do tego pompką.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku ciśnieniomierzy elektronicznych. Ich obsługa jest zdecydowanie łatwiejsza. Tak naprawdę wystarczy tylko i wyłącznie ściśle stosować się do instrukcji, która załączona jest do urządzenia podczas jego zakupu.
Jak uzyskać prawidłowy pomiar krwi?
W celu uzyskania dokładnego i właściwego pomiaru krwi należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim organizm powinien być w stanie spoczynku. Pamięć krwi po wysiłku fizycznym powoduje, że wynik jest niewłaściwy. Przed pomiarem nie powinno się również jeść i palić papierosów. Taki efekt podwyższa ciśnienie, a powoduje to już wymieniona pamięć krwi na dane działania. Powinno ono być mierzone również o stałych porach. Trzeba mieć na uwadze jego zmienną wartość i wahania w ciągu doby.
Warto podkreślić, że podczas pierwszego pomiaru ciśnienie powinno być mierzone na dwóch ramionach. Każde kolejne może być wykonywane już tylko na jednym, ale najlepiej, żeby było nim to, na którym odnotowano wyższe ciśnienie podczas pierwszego pomiaru.