Na co zwrócić uwagę wybierając kołnierz ortopedyczny?

Wybranie porządnego kołnierza ortopedycznego niestety nie jest prostym zadaniem, dlatego też warto zapoznać się z niniejszym artykułem. Dzięki naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo na jaki kołnierz ortopedyczny warto postawić w pierwszej kolejności.

Jak założyć kołnierz ortopedyczny?

Mechanizm zakładania kołnierza ortopedycznego wbrew pozorom nie jest dość skomplikowany. Po kilku próbach bez żadnego większego problemu będzie można go założyć samodzielnie. W pierwszej kolejności należy oczywiście odpiąć specjalne rzepy kołnierza, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie idealnie wpasować żuchwę we wklęsłość ortezy szyjnej. Na samym końcu należy oczywiście mocno zapiąć rzepy kołnierza. Warto wspomnieć o tym, że kołnierz ortopedyczny jest jednorazowego użytku, dlatego też nie można stosować ortez używanych. Kołnierza nie można nosić także za długo, ponieważ w ten sposób można rozleniwić mięśnie szyjne.

Jaki rozmiar wybrać?

Aby wybrać odpowiedni rozmiar kołnierza ortopedycznego należy oczywiście odpowiednio się zmierzyć. Producenci stosują identyczne oznaczenia rozmiarówki jak w przypadku ubrań. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że można wybrać ortezy od rozmiaru XS do XL. Jak łatwo się domyśleć rozmiar XS jest najmniejszy, a XL największy. Szczególną uwagę należy zwrócić na obwód i wysokość szyi. Aby ustalić wysokość kołnierza ortopedycznego należy dokładnie zmierzyć odległość od brody do wgłębienia w mostku. Wszelkie pomiary powinny być dokonywane w pozycji stojącej.