Osoby, które dotknięte są schorzeniami układu oddechowego, bardzo często w trakcie leczenia i rehabilitacji zmuszone są do korzystania z koncentratorów tlenowych. Urządzenia te są obecnie używane nie tylko w placówkach ochrony zdrowia – coraz częściej można spotkać się z nimi również w domach pacjentów. Jak działają aparaty tego typu? I jak wybrać odpowiedni ich rodzaj?
Jak działa koncentrator tlenowy?
Głównym zadaniem, stawianym przed urządzeniem tego typu, jest dostarczanie pacjentowi powietrza o zwiększonej zawartości tlenu. Efekt ten jest osiągany poprzez eliminację części znajdującego się w nim azotu. Koncentrator tlenowy zaopatrzony jest więc najczęściej w pojemnik, zawierający substancję, która absorbuje ten gaz – zeolit. Efektem jego działania jest zwiększenie udziału tlenu w podawanej choremu mieszance gazów, niekiedy nawet do 90%. W trakcie tego procesu powietrze jest też nawilżane i oczyszczane.
Rodzaje koncentratorów tlenowych
Chociaż koncentrator tlenowy kojarzy się z dużym urządzeniem, obecnie coraz powszechniejsze jest stosowanie niewielkich, mobilnych aparatów tego typu. Pozwalają one chorym nie tylko na swobodne oddychanie, lecz również na uczestnictwo w życiu społecznym – dzięki zainstalowanym bateriom mogą być one bowiem swobodnie przenoszone.
Koncentratory stacjonarne charakteryzują się natomiast większymi wymiarami i używane są w domach lub placówkach służby zdrowia. Ich podstawową zaletą jest wysoka wydajność.
Jak wybrać koncentrator tlenowy?
Koncentrator tlenu powinien być dobierany przede wszystkim pod kątem potencjalnych zastosowań. W przypadku chorych, którzy nie są w stanie opuścić placówki szpitalnej lub domu, świetnie sprawdzi się aparat stacjonarny. Dodatkowy przenośny koncentrator tlenowy jest natomiast rozwiązaniem, które można śmiało polecić osobom, które nie mają problemów z poruszaniem się i chcą co jakiś czas opuszczać miejsce zamieszkania.