Rajstopy uciskowe są polecane osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, a w szczególności w przypadku niewydolności żylnej oraz zakrzepicy. Oczywiście w dużym stopniu pomogą one takim osobom, lecz tylko pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane, bo w przeciwnym razie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Z jakiego powodu stosuje się rajstopy uciskowe?
Te rajstopy są jednym z elementów terapii stopniowym uciskiem, dlatego precyzja przy ich doborze jest niezwykle ważna do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Ucisk w odpowiednim miejscu zwiększy przepływ krwi w żyłach, a przy okazji dzięki temu zmniejszy cofanie się oraz zaleganie krwi, co znacznie wpłynie na obrzęki i poprawę krążenia. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://megamedic.pl/rajstopy-uciskowe
Mimo to wskazaniami do zastosowania rajstop uciskowych są m.in.:
- zakrzepica,
- zapobieganie rozwoju żylaków w ciąży,
- leczenie żylaków kończyn dolnych oraz po przebytym usunięciu żylaków,
- niewydolność żylna,
- zmęczone i ciężkie nogi.
Jak dopasować rajstopy uciskowe?
W przypadku wyboru odpowiednich rajstop uciskowych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zalecenia specjalisty, który zdecyduje o stopniu ucisku w zależności od umiejscowienia widocznych zmian na nogach. Warto wiedzieć, że istnieją cztery klasy ucisku zależne od zaawansowania choroby. Informacje o stopniu znajdują się najczęściej na opakowaniu produktu, dlatego trzeba uważnie czytać etykiety.
Przy dopasowaniu rozmiaru należy mieć na oku przede wszystkim:
- obwód kostki w najwęższym miejscu,
- obwód łydki w najszerszym miejscu,
- obwód około 4-5 cm poniżej kolana,
- obwód środka uda,
- obwód mierzony przynajmniej 5 cm poniżej krocza.
Nogi należy mierzyć rano, gdy są jeszcze wypoczęte i nieopuchnięte, dzięki czemu pomiar będzie znacznie bardziej wiarygodny, a dodatkowo pomiar długości nogi trzeba wykonywać wzdłuż wewnętrznej strony.