Jak działa pulsoksymetr? 

W ostatnim czasie pulsoksymetry zyskały ogromną popularność, a wszystko za sprawą ich funkcji, przydatnych w walce z koronawirusem. Jednak są one pomocne również osobom cierpiącym na nadciśnienie, cukrzycę, choroby układu oddechowego czy układu krążenia. Jakie są rodzaje pulsoksymetrów oraz jak działają te urządzenia? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jakie wyróżniamy pulsoksymetry? 

Pulsoksymetr może być napalcowy i stacjonarny. Pierwsze z nich przeznaczone są do użytku poza szpitalnego, idealne do wykorzystania w domu i podróż. Istnieje pulsoksymetr medyczny, czyli stacjonarny, wykorzystywany w jednostkach medycznych i karetkach. Pulsoksymetry napalcowe są coraz częściej wybieranymi urządzeniami do domowej apteczki, tuż obok ciśnieniomierzów. Profilaktycznie przydają się nie tylko u osób cierpiących na poważne schorzenia, ale także dla kobiet w ciąży, osób pracujących na dużych wysokościach czy wyczynowych sportowców. 

Jak działa pulsoksymetr? 

Pulsoksymetry, takie jak na stronie: https://megamedic.pl/pulsoksymetry są urządzeniami, które wspomagają nieinwazyjny pomiar saturacji krwi i tętna. Urządzenie to mierzy stopień pochłaniania promieniowania przez czerwone krwinki.  Prawidłowa saturacja krwi to nasycenie tlenem hemoglobiny w wartości od 95% do 99%. Kiedy wynik jest niższy niż przyjęta norma, grozi to niedotlenieniem organizmu. Taki stan może doprowadzić do uszkodzeń wielu narządów, a nawet do śmierci.

pulsoksymetr

Poprzez różnicę w pochłanianiu promieniowania przez hemoglobinę, z wykorzystaniem stałej absorpcji, pulsoksymetr oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem. Co więcej, urządzenie to oblicza saturacje, wykorzystując obecność sygnału pulsacyjnego, wytwarzanego przez krew tętniczą. Takie urządzenia mierzą saturację poprzez nałożenie ich na palec, najczęściej wskazujący lub środkowy. Jednak należy zwrócić uwagę na obecność sztucznych paznokci i lakieru, które mogą zakłócać prawidłowy odczyt saturacji.