Ciąża, a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna w ciąży (https://www.movuto.pl/aktywnosc-kobiet-w-ciazy) wiąże się z wieloma istotnymi korzyściami zarówno dla ciała przyszłej mamy, jak i zdrowia jej przyszłej pociechy. Odpowiednio dobrane oraz wykonywane ćwiczenia stanowią doskonałe przygotowanie się kobiety do okresu ciąży, porodu oraz macierzyństwa. Ponadto pozwalają one na utrzymanie dobrej sylwetki oraz świetnej kondycji.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jeśli kobiecie ciężarnej nic nie dolega, a ciąża przebiega prawidłowo, to wówczas może ona pozwolić sobie na umiarkowane uprawianie poszczególnych aktywności fizycznych. Wskazana jest przede wszystkim bieganie, joga czy jazda na rowerku stacjonarnym.

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli kobieta choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy anemię, gdyż wówczas ćwiczenia w ciąży nie są wskazane. Z aktywności fizycznej powinna też zrezygnować kobieta o zagrożonej ciąży, bowiem może to doprowadzić do poronienia.

Jak wykonywać aktywność fizyczną w ciąży?

Wykonywanie poszczególnych ćwiczeń każda kobieta ciężarna powinna skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeśli wyrazi on zgodę na uprawianie przez nią sportu, to wówczas powinna się do tego odpowiednio przygotować. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby:

– przygotować luźny strój, który to umożliwi wygodne poruszanie się

– ćwiczyć w przewietrzonym pomieszczeniu, w którym znajduje się odpowiednia ilość tlenu lub na świeżym powietrzu

– zjeść posiłek co najmniej godzinę przed rozpoczęciem ćwiczeń

Każda kobieta w ciąży powinna bezwzględnie pamiętać o tym, że w przypadku wystąpienia skurczy macicy, zawrotów głowy czy mocnego bólu w okolicy brzucha powinna natychmiast przerwać wykonywane ćwiczenia. Aby były one w pełni bezpieczne zarówno dla jej zdrowia, jak i dziecka warto skorzystać z ćwiczeń prowadzonych przez profesjonalnych oraz doświadczonych terapeutów.