Obuwie profilaktyczne i ortopedyczne są ze sobą często mylone. Oba spełniają odmienną rolę w procesie rozwoju stóp. Czym się różnią? Oto kilka wskazówek dla rodziców.
Wybieramy buty dla naszego dziecka
Buty profilaktyczne bardzo często nazywane są też butami zdrowotnymi. Ten rodzaj obuwia przeznaczony, jest dla dzieci, które nie mają wad postawy. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona małych stópek przed różnymi deformacjami. Dobrze zaprojektowany but profilaktyczny jest tak skonstruowany, że bez problemu można w nim umieścić wkładkę ortopedyczną. Oczywiście w tym przypadku pod żadnym pozorem nie możemy działać na własną rękę. Noszenie wkładek powinien zalecić specjalista.
Jak poznać ten typ obuwia? Jedną z cech charakterystycznych jest usztywniany zapiętek. Pozwala on odpowiednią stabilizację stóp dziecka, zapobiega wykoślawieniu obuwia w tej okolicy.
Buty ortopedyczne przeznaczone są zaś dla dzieci, które borykają się z różnymi zniekształceniami stóp. Dzięki nim możliwa jest korekcja zniekształceń. Zapobiegają także pogłębianiu się wady. Obuwie ortopedyczne jest obuwiem leczniczym. O jego noszeniu zawsze powinien decydować ortopeda.
Rodzice pod żadnym pozorem nie powinni samodzielnie decydować się na zakup takich bucików dla swojego dziecka. Mogą tym zrobić maluchowi wielką krzywdę.
Czym się kierować kupując buty dla naszego dziecka?
Buciki muszą być przede wszystkim wygodne. Nie mogą obcierać czy powodować dyskomfortu. Warto też zwrócić uwagę na stronę estetyczną. Ładne, kolorowe buciki dziecko będzie chętniej nosiło.