Laboratorium jest miejscem, gdzie wykonuje się specjalistyczne badania i analizy. Tak, jak w niemal każdym miejscu na Ziemi- również i w laboratorium znajdują się różnego rodzaju drobnoustroje, które są przeszkodą podczas wykonywanej pracy laboranta. Do owych drobnoustrojów należą wirusy, bakterie, zarodniki i wiele innych mikroorganizmów. Są one czynnikiem, który należy wyeliminować, żeby praca w laboratorium mogła być skuteczna. Do tego właśnie służą autoklawy poziome.
Co to są autoklawy poziome?
Są to urządzenia elektroniczne, które mają zdolność usuwania drobnoustrojów z małych, jak i dużych przyrządów laboratoryjnych np. pipet, szkła, butelek i produktów przeznaczonych do hodowli komórkowych. Sterylizacja odbywa się w bardzo szybkim tempie- jest to zaledwie kilka sekund. Usuwanie drobnoustrojów w systemie poziomym jest niezwykle skuteczne i bezpieczne. Niektóre autoklawy poziome posiadają automatyczny system poboru wody do wytwarzania pary, czujniki temperatury czy chociażby włącznik próżni. Zastosowania te zwiększają poziom bezpieczeństwa sterylizacji w laboratorium.
Czy w każdym laboratorium sprawdzi się autoklaw poziomy?
Otóż… odpowiedź brzmi tak. Autoklawy laboratoryjne poziome przeznaczone są do laboratoriów w instytutach badawczych, przemyśle medycznym i farmaceutycznym, uniwersytetach- czyli w każdym laboratorium, gdzie niezbędna jest sterylizacja sprzętu. Dodatkowym atutem owych autoklaw jest niewielki rozmiar, więc w laboratorium zaoszczędzone jest dużo miejsca.