Zastosowanie nowoczesnych cieplarek laboratoryjnych

Do urządzeń termostatycznych, które wykorzystywane są do inkubowania prób w warunkach podwyższonej temperatury, zalicza się cieplarki laboratoryjne. Mogą one pracować z maksymalną temperaturą 100 stopni Celsjusza. Urządzenia te nazywa się także inkubatorami. Nie posiadają one systemów chłodzenia – służą jedynie do stopniowego ogrzewania substancji chemicznych, które wykorzystywane są w laboratoriach.

Parametry pracy cieplarek laboratoryjnych

Podczas spoczynku urządzenie utrzymuje temperaturę na poziomie 5 stopni Celsjusza wyższym, niż otoczenie. Wykorzystuje do tego wbudowany termostat oraz termometr. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pośrednictwem przycisków lub panelu dotykowego. W cieplarce mogą znaleźć się dwie pary drzwi – zewnętrzne wykonane  ze stali i wewnętrzne, zrobione ze szkła.

Rodzaje cieplarek laboratoryjnych

  • Z wymuszonym obiegiem powietrza
  • Z naturalnym obiegiem powietrza
  • Sterowane elektronicznie
  • Sterowane manualnie

Gdzie znajdują zastosowanie wydajne cieplarki laboratoryjne?

Obecnie cieplarki laboratoryjne wykorzystywane są przede wszystkim do prac z substancjami chemicznymi, które trzeba przechowywać w odpowiednich warunkach (nabyć je można w specjalistycznych sklepach m.in. na https://danlab.pl/nasze-produkty/urzadzenia-grzewcze/cieplarki-laboratoryjne/). Dzięki cieplarkom możliwe jest właściwe ogrzanie tego typu substancji do poziomu, który jest wymagany. Niektóre reakcje chemiczne nie zachodzą, gdy substancje są zbyt chłodne. Dodatkowo temperatura może pełnić funkcję stabilizatora dla niektórych agresywnych substancji. W przemyśle chemicznym często wykorzystuje się takie rozwiązania w procesach badawczych, żeby kontrolować przebieg reakcji chemicznych. Pozwala to odkrywać nowe interakcje i badać właściwości substancji.