Wybór stabilizatora na kostkę

Stabilizatory na kostkę, podobnie jak szyny gipsowe, zabezpieczają staw skokowy poprzez jego częściowe unieruchomienie. Umożliwiają jednocześnie leczenie oraz rehabilitację kostki, a także walkę z reumatyzmem. Wybór odpowiednio dopasowanej ortezy na kostkę powinien odbywać się pod okiem specjalisty, który doradzi właściwy rozmiar, rodzaj i model.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego stabilizatora kostki?

Gdy lekarz zaleci korzystanie z ortezy, można przystąpić do poszukiwania właściwego produktu. Warto przetestować parę modeli, zwłaszcza jeżeli pierwszy raz mierzymy stabilizator. Wybór odpowiedniego rozmiaru i dopasowania jest ważny w szybkim powrocie do pełnej sprawności. Warto zwrócić uwagę również na materiał z którego wykonana jest orteza, a także dobrać model zgodnie z indywidualnymi preferencjami oraz zaleceniami lekarskimi. Wśród popularnych stabilizatorów można znaleźć stabilizatory: wykonane ze specjalnego siatkowego materiału który zapewnia cyrkulacje powietrze, posiadające otwory wentylacyjne ortezy neoprenowe, oraz bezszwowe opaski o najmniejszych właściwościach usztywniających.

Czy sztywność stabilizatora kostki jest istotna?

Ważnym aspektem jest sztywność ortezy, która będzie decydowała o codziennym komforcie użytkowania. Ortezy sztywne są przede wszystkim wybierane podczas zwichnięci i skręceń, skutecznie unieruchamiają staw skokowy. Wybierane są również często przez kontuzjowanych sportowców. Przy częstym oraz intensywnym wysiłku fizycznym łatwo o urazy. Dlatego coraz częściej można spotkać nowoczesne ortezy, które zapewniają odpowiednie usztywnienie oraz elastyczność idealną podczas uprawiania sportów. Półsztywne stabilizatory kostki sprawdzą się w końcowych etapach leczenia oraz podczas rehabilitacji. Ostatni rodzaj, miękkich ortez, to wybór idealny dla seniorów zmagających się z reumatyzmem.