Wady postawy u dzieci

Każdego dnia w przychodniach ortopedycznych pojawiają się nowi pacjenci z podejrzeniem wady postawy. Problemy w prawidłową postawą zaczynają się już w najmłodszych latach. Najczęściej jest to wynikiem nieprawidłowego noszenia na jednym ramieniu szkolnego plecaka, lub po prostu to, że plecaki są zbyt ciężkie, powodując deformacje poszczególnych odcinków kręgosłupa dziecka istotnie wpływając na jego zdrowie.

Jak temu zaradzić?

Ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, zaleconych przez lekarza ortopedę lub fizjoterapeutę. Pomocna w tym będzie mata rehabilitacyjna ( https://www.orteo.pl/maty-i-materace ) oraz inne akcesoria, jak guma gimnastyczna. Regularnym wykonywaniem zaleconych ćwiczeń można wypracować niemalże fizjologiczne krzywizny kręgosłupa, a na pewno można zatrzymać pogłębianie się nieprawidłowej postawy.

Ważna jest aktywność fizyczna

Dzieci w wieku szkolnym powinny jak najwięcej się ruszać, jednak rodzice często o tym zapominają, wypisując zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Dlatego, mimo wszystko należy zachęcać dzieci do uprawiania sportu, który jest bardzo ważny w okresie rozwojowym. Aktywność fizyczna powoduje zwiększenie produkcji hormonu wzrostu, dlatego tak ważne jest, aby dzieci prowadziły aktywny tryb życia, zamiast spędzać długie godziny przed monitorami komputerów. Co więcej, dobre nawyki wypracowane w dzieciństwie związane z aktywnością fizyczną będą owocowały w dorosłym życiu, ponieważ osoby dorosłe również nie powinny zapominać o utrzymywaniu formy i kondycji, zapobiegając tym samym rozwojowi wielu chorób.