Środki do dezynfekcji rąk – dlaczego warto używać?

Płyny do dezynfekcji rąk znacznie skuteczniej, niż mydło zabijają wszechobecne szkodliwe i chorobotwórcze drobnoustroje. Większość wirusów, grzybów i bakterii w kontakcie ze środkiem dezynfekującym ulega bardzo szybkiemu unicestwieniu. Odkażanie dłoni może uchronić przed wieloma groźnymi dla zdrowia chorobami.

Działanie preparatów antyseptycznych

Płyn do dezynfekcji rąk jest skuteczny wówczas, kiedy stężenie najważniejszego składnika, czyli alkoholu wynosi od 60 do 80%. Tylko w takim stężeniu maksymalnie wykorzystany zostaje potencjał biobójczy preparatu. Likwidacja szkodliwych czynników z naskórka zajmuje zaledwie od 10 do 30 sekund. Ogromną zaletą środków odkażających jest brak konieczności użycia wody, co umożliwia dezynfekcję dłoni w każdych warunkach.

Dla kogo przeznaczone są środki do dezynfekcji?

Do szerokiego grona osób, które obligatoryjnie zmuszone są do zachowania szczególnej dbałości o sterylność nie tylko miejsca pracy, ale również dłoni zaliczamy:

  • kadrę medyczną,
  • pracowników salonów urody i SPA,
  • pracowników spożywczej i chemicznej branży produkcyjnej.

Jednak coraz częściej płyn do dezynfekcji rąk staje się niezbędnym elementem wyposażenia torebki, bądź schowka samochodowego przeciętnego obywatela. To bardzo dobra praktyka, którą warto stosować, ponieważ dzięki systematycznemu odkażaniu dłoni w przestrzeni publicznej można uchronić się przed zachorowaniem na niebezpieczne dla zdrowia infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe.