Płukanka do włosów — czym jest, rodzaje

Kobiety, które farbują swoje pasma, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zanim nałożą nowy kolor, stary musi zostać usunięty. Do tego właśnie służy płukanie włosów. Nawet jeśli kolor jest taki sam, to bez takiego zabiegu kolor będzie mniej efektywny. Domowe środki są również dobre do łatwego czyszczenia pasm, ale aby drastycznie zmienić kolor, potrzebujesz specjalnych preparatów.

Co to jest płukanka do włosów?

Na początek warto zorientować się, czym jest płukanka do włosów. Polega na zmyciu pigmentu z twoich farbowanych pasm. Może być stosowana w celu dokonania przejścia z ciemniejszego do jaśniejszego odcienia koloru lub po źle przeprowadzonej koloryzacji. Sprawia też, że nowy kolor jest równy i ładnie pokrywa szarość.

Co robi płukanka do włosów?

Podczas mycia łuski włosów unoszą się, dzięki czemu pigmenty koloryzujące mogą się wydostać. Drobne cząsteczki myjki wnikają w trzon włosa i zrywają ich chemiczne wiązania z pigmentem. Uwalniają również pigmenty, zapobiegając ich ponownemu wchłonięciu przez zamki. Płukanka do włosów może przywrócić naturalny kolor, jeśli farbowane pasma różnią się o kilka tonów, ale nie więcej.

Rozróżnia się 2 różne zabiegi:

  • Kwaśna płukanka do włosów. Przeprowadzona od jednego do trzech razy dobrze oczyszcza pasma. Jest jednak pewna wada — ponowne farbowanie jest możliwe dopiero po 2 dniach.
  • Alkaliczna płukanka do włosów. Może być stosowana do czyszczenia i koloryzacji włosów jednocześnie.
joanna_plukanka_rozowa

Rodzaje płukanek do włosów

Płukanka do włosów dzieli się ze względu na sposób jej wykonania. Wszystkie działają inaczej i należy wziąć pod uwagę stopień uszkodzenia kosmyków. W rzeczywistości wraz z wypranymi pigmentami i cennymi substancjami, które naruszają strukturę włosów, stają się one kruche, zaczynają się rozdwajać i wypadać. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, lepiej ograniczyć się do naturalnego decoupage’u włosów.

Jakie rodzaje płukanek do włosów są wyróżniane:

  • Głębokie. Wykorzystywane są składniki chemiczne, które aktywnie wnikają w pasma włosów, rzeczywiście rozjaśniają pasma o 3-4 tony. Polecane do zmywania ciemniejszych kolorów. W takich przypadkach warto skonsultować się z mistrzem, ponieważ istnieje ryzyko zepsucia włosów przez brak doświadczenia.
  • Powierzchowne. Środki są znacznie łagodniejsze, bez amoniaku i nadtlenku wodoru. Są one jednak mniej skuteczne w usuwaniu koloru, ponieważ usuwają tylko 1 lub 2 odcienie, więc włosy są wypłukane tylko po to, by zastosować niewielką korektę koloru. Jeśli kolor jest tylko lekko przebarwiony, drugą sesję należy przeprowadzić po około pół miesiąca.
  • Naturalne. Można też stosować domowe sposoby, które nie są tak szkodliwe dla włosów, ale rozjaśniają je tylko o 1 ton.