Nebulizator dla dziecka – jak wybrać inhalator?

Inhalatory dla dorosłych są stosowane w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych od wielu lat. Coraz częściej ten sposób leczenia zalecają też pediatrzy. Jest ono skuteczniejsze, ponieważ lek trafia bezpośrednio tam, gdzie powinien, mniej obciąża mały organizm dziecka i jest zazwyczaj mniej uciążliwe. Może być stosowane już w przypadku noworodka i niemowlaka. Nebulizatory są więc cennym nabytkiem dla każdego rodzica. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Nebulizator czy inhalator?

Pacjenci, a czasem nawet lekarze, stosują te określenia zamiennie. Tymczasem nebulizator jest częścią inhalatora. To on jest odpowiedzialny za sprawne dostarczenie leku do dróg oddechowych. Inhalacja parowa to podgrzewanie płynu, który w postaci pary wodnej trafia do organizmu. Do tego wystarczy miska, ręcznik i gorący napar. Natomiast nebulizator wykorzystuje sprężone powietrze i rozbija płyn na drobne cząsteczki, które pacjent wdycha w postaci zimnej mgiełki. Inhalatory sprzedawane w sklepach i aptekach posiadają właśnie takie wbudowane nebulizatory, które są ich sercem i sprawiają, że inhalacja jest skuteczna.

Jaki inhalator wybrać?

inhalator

Na rynku dostępny jest szereg inhalatorów. Sprawdzone, wysokiej jakości modele kupisz nie tylko stacjonarnie, ale też w internecie, np. tutaj. Warto przemyśleć zakup nebulizatora bardzo dokładnie i wybrać sprzęt, który ma łatwo dostępne części wymienne, jest względnie cichy i łatwy w konserwacji. Jeżeli kupujemy nebulizator dla dziecka z pewnością o tym, czy dziecko będzie chętnie go używać, może przesądzić też wygląd inhalatora. Dla dzieci konieczne będą też małe maseczki, a dla noworodka i niemowlaka może się przydać specjalna końcówka w formie smoczka, która także zapewnia skuteczną inhalację, a przy tym nie jest uciążliwa dla małego pacjenta. Możemy też wybrać spośród dwóch rodzajów inhalatorów: pneumatyczno-tłokowych lub siateczkowych. Warto skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty, by wybrać sprzęt, który posłuży przez wiele lat.