Korektor postawy kształtuje prawidłową sylwetkę

Prawidłowa postawa ciała utrzymywana od najmłodszych lat może zadecydować o komforcie życia w wieku dojrzałym i jeszcze później. Pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, sprawia, że funkcjonuje się w aurze dobrego samopoczucia. Nie gwarantuje, ale obniża ryzyko powstawania bolesnych punktów ciała, wymagających późniejszego medycznego leczenia. 

Korektor postawy, jak działa?

Zadaniem korektora postawy jest utrzymanie łopatek pacjenta w stałej pozycji cofniętej. Ma to ułatwić pacjentowi utrzymanie prawidłowej sylwetki ciała, zapobiegać garbieniu się, utrzymać łopatki w otwartej pozycji, wydłużyć szyję i utrzymać głowę w cofniętej pozycji względem klatki piersiowej. 

W ten sposób korektor uniemożliwia powstawanie konsekwencji nieprawidłowej postawy, którą wywołuje m.in stałe przesuwanie się łopatek do przodu, czyli popularne garbienie się i związana z tym pochylona postawa kręgosłupa. Może ona bowiem prowadzić do zwyrodnień kręgosłupa, obszaru krzyżowo-lędźwiowego oraz szyjnego kręgosłupa i dostarczać trwałego i głębokiego bólu. 

Czy korektor postawy wystarczy, gdy mamy do czynienia z wadą postawy? 

Korektory postawy, w zależności od modelu przypominają gorset lub stanik i ograniczają ruchy w obszarze szyi, ramion oraz pleców. Niektóre z modeli posiadają funkcję wibracji, dają znać, gdy postawa pacjenta przybiera nieprawidłowy charakter. Za pomocą technologii można również śledzić postępy pacjenta w budowaniu optymalnej postawy. 

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że korektorowi postawy powinny towarzyszyć określone ćwiczenia fizyczne mające pomóc we wzmocnieniu osłabionych nieprawidłową postawą mięśni ciała. Wzmacnianiu mięśni towarzyszą zmiany wprowadzane w korektorze postawy, razem te dwa elementy powinny współtworzyć idealny pion ciała i kształtować sylwetkę w pozycji siedzącej.