Czym są elektrolity i dlaczego są tak ważne?

Istnieje wiele znanych niezbędnych składników w diecie człowieka, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jednak nie wiele mówi się o niektórych elektrolitach, które są równie ważnym aspektem odżywiania. Elektrolity są niczym innym niż jonami soli, znajdującymi się w płynach ludzkiego ciała. To właśnie od nich zależy praca układu nerwowego, układu mięśniowego oraz układu krążenia, co sprowadza się do prawidłowego funkcjonowanie całego organizmu. Aby dowiedzieć się, jakie są rodzaje elektrolitów, oraz dla kogo są one wskazane, zachęcamy do dalszego czytania artykułu.

Jakie elektrolity dla poszczególnych grup wiekowych

elektrolity

Po mimo że zaleca się stosowanie elektrolitów na wzmocnienie, dzięki ogólnie pozytywnemu wpływowi na ludzkie ciało, to trzeba dostosować ich wybór do indywidualnych potrzeb i wieku.

Elektrolity dla dzieci

Niedobór elektrolitów może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko w przypadku osób starszych, lecz również jest odczuwalny dla najmłodszych. Elektrolity dla dzieci zapobiegają przede wszystkim niebezpiecznemu odwodnieniu i innymi z tym związanymi powikłaniami. Takie elektrolity przeważnie w swoim składzie zawierają: chlorek sodu, glukozę, cytrynian potasu, wapń oraz magnez, a dawkowanie zależy głównie od wieku i wagi dziecka.

Elektrolity dla dorosłych

W przypadku osób dorosłych dobre elektrolity są również bardzo istotne. Elektrolity dla dorosłych powinny zawierać przede wszystkim: chlorek sodu, chlorek potasu, wodorowęglan wapnia lub sodu, siarczki oraz cytryniany. Są to składniki, które tracimy m.in. podczas intensywnego treningu lub wymiotów czy biegunki.

Elektrolity dla seniora

Odwodnienie organizmu u osób starszych to niezwykle groźne zjawisko, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Na szczęście można temu zapobiec dzięki przyswajaniu odpowiednich elektrolitów. Elektrolity dla seniora muszą zawierać w sobie: sód, potas, wapień oraz magnez. Bardzo ważne w przypadku osoby starszej jest uzupełnienie elektrolitów po intensywnym wysiłku fizycznym.

W jakich formach można przyjmować elektrolity?

Przy wyborze elektrolitów w aptece możemy natrafić na wiele form ich występowania. Najczęściej jednak można natrafić na elektrolity musujące w formie tabletek. Elektrolity w tabletkach musujących zalecane są przede wszystkim w przypadku biegunki i wymiotów. Inną formą są elektrolity do picia, które można dostarczać spożywając bogatą w skład wodę mineralną lub w postaci elektrolitów w saszetkach, które rozpuszcza się w wodzie.