Czym jest dermatoskopia?

Dermatoskopia to badanie, na którego wykonanie decyduje się coraz większa liczba osób. Ma na celu analizowanie zmian skórnych i określenie ich ewentualnych, niepokojących cech. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega to badanie.

Na czym polega dermatoskopia?

Najprościej rzecz ujmując, jest to badanie wszelakich znamion na skórze. Przykładowo, mogą to być pieprzyki lub przebarwienia. Badanie jest wykonywane przy pomocy specjalistycznego urządzenia w postaci dermatoskopu. Pozwala wykrywać wiele groźnych chorób, w tym złośliwy nowotwór skóry. Wspomniane urządzenie pozwala na efektywne analizowanie zmian skórnych. Dzięki niemu specjalista jest w stanie stwierdzi czy te powinny być usunięte chirurgicznie, poddane leczeniu lub czy są zupełnie nieszkodliwe. Dermatoskopia pozwala wziąć pod uwagę takie parametry zmian skórnych jak ich:

  • średnica,
  • kolor,
  • kształt i jego zmiany,
  • szybkość ewentualnego wzrostu.
dermatoskopia

Najczęstsze wskazania do dermatoskopii

Specjalistami, którzy kierują swoich pacjentów na dermatoskopie są dermatolodzy. To właśnie do tych lekarzy należy się zgłaszać w przypadkach, w których zauważa się niepokojące zmiany na swoje skórze. Opisywane badanie jest zlecane w sytuacjach, w których dermatolog zdiagnozuj szybkie powiększanie lub zmniejszanie znamienia, na przykład pieprzyka. Podobnie jest w przypadku nagłych zmian ubarwienia znamion. Dermatoskopia jest wskazana w sytuacji, w której podejrzewa się występowanie czerniaka skóry. Ponadto, tego typu badanie można przeprowadzać profilaktycznie. Jest to wskazane w przypadku osób o jasne karnacji skóry oraz tych posiadających piegi, brodawki, naczyniaki i liczne znamiona. Poza tym zaleca się jego profilaktyczne wykonywanie wśród pacjentów obciążonych genetycznie, w których rodzinach zdarzały się przypadki występowania nowotworów skóry.